Zázrak v Trhových Svinech: nová křížová cesta
Můžete to vnímat jako malý zázrak: v Trhových Svinech v sobotu 12. dubna 2025 slavnostně odhalí novou křížovou cestu. Celkem 14 zastavení bylo v uplynulých dnech instalováno podél původní historické cesty z jižního okraje města k poutnímu kostelu Nejsvětější Trojice.

Foto: archiv Pavly Michalik Svobodové
Nápad na vybudování křížové cesty se zrodil u věřících v místní farnosti a podpořil jej starosta David Štojdl. „Od prvního okamžiku jsem věděl, že tohle je myšlenka, kterou chci podpořit. Nejlepší projekty jsou ty, které mají kořeny přímo mezi lidmi, mají pak skutečný smysl, podporu a dlouhodobý význam,“ říká starosta města Trhové Sviny David Štojdl. Město na projekt vyčlenilo ze svého rozpočtu téměř 1,5 milionu korun. Občané i firmy měli možnost přispívat svými dary na doprovodný program při slavnostním otevření křížové cesty. Duchovní záštitu převzal páter Andrej Šabo, duchovní správce Římskokatolické farnosti Trhové Sviny.
Kostel Nejsvětější Trojice je barokní perlou nejjižnějších Čech. Tento chrám už po staletí přitahuje pozornost věřících: bývaly tu slavné poutě, lázně a léčivý pramen. Poutní tradice byla zachována a nedávno byla obnovena každoročními poutěmi. Projekt křížové cesty se snaží tuto historickou a důležitou místní tradici přivést zpět ke kořenům a opět ji pevně spojit s podstatou katolické víry. „Křížová cesta má hluboký duchovní smysl. Má nám dát odvahu a vnitřní sílu vítězit nad všemi slabostmi, kterým se na životní pouti nemůžeme vyhnout. Je tedy především cestou pokory, odpuštění a naděje. Čtrnáct zastavení křížové cesty je příležitostí k zamyšlení nad našimi vlastními schopnostmi, porozuměním a umění navazovat pevné vztahy mezi lidmi i pevné pouto s Bohem. Toto jsou klíčová témata v každé době,“ říká páter Andrej Šabo z Římskokatolické farnosti Trhové Sviny.

Foto: archiv Pavly Michalik Svobodové
Dílo je vyrobeno z lámaných bloků Mrákotínské žuly, do kterých byly vyfrézovány 1,5 centimetru hluboké plochy pro vložení mozaik. Realizaci projektu zajistili rodáci z Trhových Svinů: sochař Jan Michalik a restaurátorka Pavla Michalik Svobodová. Kamenické práce probíhaly pod vedením kameníka a kamenosochaře Jana Kříže. Práce započaly v červenci loňského roku. Hotové, mozaikou osazené kamenné bloky, byly minulý týden instalovány na předem připravené betonové patky podél cesty.

Detail mozaiky z 8. zastavení: Ježíš napomíná Jeruzalémské ženy: „Zprosť mne i vin, jež jsou mi skryty.“ Ž 19, 13); Foto: archiv Pavly Michalik Svobodové
„S mozaikou je to jako s lidmi, každá kostička je jinak barevná, má jiný tvar a dohromady tvoří krásné dílo. Pokud dochází k nesoudržnosti, dílo ztratí význam a výraz, začne se rozpadat. Proto je naším cílem, aby tento projekt byl pro všechny a zaujal nejen svým přesahem, ale i krásou řemesla a uměleckým dojmem,“ vysvětluje Pavla Michalik Svobodová. Způsob znázornění křížové cesty navazuje podle autorů na klasické formy raně křesťanského umění. Kámen představuje odkaz na Krista. Mozaika je médium s dlouhou historickou pamětí, a proto byla oblíbena již ve starověkém Řecku a Římě. Stala se následně hlavním výrazovým prostředkem raného křesťanství především pro řemeslnou náročnost provedení, trvanlivost v čase i schopnost působit nevšedním světelným dojmem, a tím zprostředkovat duchovní zážitek podobný chrámovým vitrážím.
Zveme na bohatý program 11. a 12. dubna 2025
Město Trhové Sviny ve spolupráci s Římskokatolickou farností Trhové Sviny vás srdečně zvou na slavnostní otevření křížové cesty. Předehrou bude v pátek 11. dubna od 18:00 hodin koncert Jiřího Pavlici & Hradišťanu v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Trhových Svinech. V sobotu 12. dubna se můžete těšit především na komentovanou prohlídku křížové cesty s autory. Sraz zájemců bude u zastavení č. 1 ve Weyszerově parku v Trhových Svinech ve 12:30. Následovat bude slavnostní mše svatá od 13:30 hodin v kostele Nejsvětější Trojice a žehnání křížové cesty od 14:30 u kostela. Křížovou cestu požehná českobudějovický biskup Mons. Vlastimil Kročil. Celý program je uveden v plakátu níže.
Smyslem projektu bylo vytvořit trvalé dílo, které se stane významným kulturním a duchovním dědictvím pro současnou i budoucí generaci. „Doufám, že atmosféra slavnostního otevření vám zůstane v srdci, a že se křížová cesta pro vás stane místem klidu, odpočinku, modlitby i společných pobožností,“ doplňuje Andrej Šabo.
Na doprovodném programu ke slavnostním otevření křížové cesty se podílely místní firmy, které přispěly finančními dary. Do příprav a organizace slavnostního odhalení křížové cesty se aktivně zapojilo mnoho dobrovolníků z řad místních obyvatel. I to je důkazem, že projekt má podporu široké veřejnosti a velký význam pro celé město.
Text: Petr Samec
Foto: archiv Pavly Michalik Svobodové