V Českobudějovické diecézi se osvědčuje digitalizace správy farností
V posledních letech se mnoho každodenních procesů digitalizuje. S mobilem v ruce můžeme vyřídit záležitosti na úřadě nebo se jednoduše domluvit s lidmi na druhé straně zeměkoule. Trend zjednodušit si některé procesy elektronickou formou se rychle prosazuje i v církvi.
Jedním z počítačových programů, který výrazně pomáhá kněžím i farním spolupracovníkům v jejich každodenní práci, je IS Omnia. Je navržen pro komplexní správu farností a jeho základními znaky jsou: Jednoduchost – Přizpůsobivost – Propojitelnost. Je to Aktuálně využívá systém Omnia přes 500 farností z celé republiky. V českobudějovické diecézi zavedli IS Omnia (https://isomnia.cz/) do všech farností již loni. Také proto se v Českých Budějovicích rozhodli uspořádat setkání uživatelů programu IS Omnia z celé republiky. Účastníci se mohli nejen setkat s vývojovým týmem IS Omnia a sdělit jim své připomínky a nápady, ale především si osobně a neformálně předat zkušenosti ze správy farností nebo z pastorační služby. Fotografie z akce najdete ve fotogalerii ZDE.
O setkání uživatelů IS Omnia natočila TV NOE reportáž, kterou si můžete prohlédnout kliknutím na obrázek na konci tohoto článku.
„Od začátku, co jsem generálním vikářem, se potýkáme s problémem komunikace mezi diecézí/biskupstvím a jednotlivými farnostmi. Systém Omnia má především pomoci kněžím se správou farností. Ale jeho hlavní výhodou je, že do budoucna by software farní měl komunikovat se software diecézním a určité informace by se měly automaticky přenášet. Tím bychom se vyhnuli zbytečným komunikačním chybám a ušetřili bychom hodně času a starostí,“ říká Mons. David Henzl, generální vikář českobudějovické diecéze.
Využití systému Omnia si pochvaluje i Václav Kubeš, kostelník farnosti Cyrila a Metoděje, České Budějovice: „Agendu farnosti IS Omnia jsme u nás začali používat loni v polovině roku. Od začátku letošního roku jsem navíc panu faráři navrhl také vedení knihy intencí. To se mi celkem daří.“