Až do konce dubna probíhá sbírka potravin pro ukrajinské uprchlíky
Diecézní charita České Budějovice vyhlašuje sbírku potravin na přímou pomoc ukrajinským rodinám, které získaly azyl v našem městě. Probíhat bude každou sobotu od 26. března do konce dubna vždy v čase od 8 do 12 hodin v Kontaktním a poradenském místě na adrese Kanovnická 18 v Českých Budějovicích. V něm se týdně vydá přes 100 balíčků potravinové pomoci a zásoby surovin pomalu docházejí. Na rozdíl od přílivu lidí, který neslábne.
Ani závoz z Potravinové banky Jihočeského kraje už není v tuto chvíli dostačující. Potraviny totiž dodávají nejen uprchlíkům, ale i dalším rodinám a lidem ve složité životní situaci. „Proto jsme se rozhodli uspořádat potravinovou sbírku a prosíme veřejnost o pomoc. Ti lidé nyní potřebují potraviny, ze kterých mohou uvařit, dát jídlo hladovým dětem. Jsou totiž často úplně bez prostředků,“ vysvětluje vyhlášení sbírky ředitel diecézní Charity Jiří Kohout. To potvrzuje i pracovnice Poradny pro cizince a migranty Elena Svitičová: „Chodí k nám nejvíce maminky s dětmi. Na začátku tohoto týdne přišla mladá Ukrajinka se svými třemi dětmi. Na poradnu se obrátila s prosbou právě o potravinovou pomoc. Nemá totiž přístup ke svým penězům, které má v ruské bance. A zatím ještě nedostali ani příspěvek tady, protože do Česka teprve přicestovali a vše se ještě vyřizuje. Na naší pomoci je tedy závislá.“
Nejdůležitější jsou v tuto chvíli potraviny typu:
- Rýže, těstoviny, luštěniny
- Mouka
- Masové konzervy, paštiky, rybičky
- Trvanlivé mléko
- Čaj, káva, cukr, sůl
- Olej
- Rajčatový protlak, omáčky na těstoviny, sterilovaná zelenina
- Polévky
- Piškoty, přesnídávky, marmelády
„Za každou pomoc předem děkujeme. Víme, že mnoho lidí už pomohlo, například penězi do sbírek, bohužel rozměry tohoto konfliktu jsou nevídané a ti lidé skutečně potřebují, abychom jim v této složité životní situaci podali pomocnou ruku. Jsou to lidé, kteří měli domov, zázemí, práci. Teď jsou jako rodina rozděleni, mají strach o své muže, syny, otce svých dětí a další blízké, nemají střechu nad hlavou ani peníze. Naše pomoc bude muset být dlouhodobá. To je poslání Charity, proto jsme tady,” doplňuje Jiří Kohout.
Od začátku ruské invaze poskytla Poradna pro cizince a migranty při diecézní Charitě pomoc téměř 350 lidem. V porovnání s letošním lednem je to čtyřnásobek klientů.
Další informace o pomoci uprchlíkům najdete na www.dchcb.cz/spolecne-pro-ukrajinu/.
(text: tisková zpráva DCHCB; kontakt v případě dotazů: Alena Fremrová, PR pracovnice, e-mail: alena.fremrova@dchcb.charita.cz, tel.: +420 732 483 213, www.dchcb.cz)