POZVÁNKA: výstava betlémů v Bechyni

16.12.2024 Petr SAMEC

„Betlémy u Šedinů“ – tak zní název výstavy vánočních betlémů v Bechyni, na kterou Vás srdečně zveme.

Výstava bude otevřena denně od 14. 12. 2024 do 2. 2. 2025 v čase od 10:00 hod. do 17:00 hod. i během Vánočních svátků. Přijďte se pokochat krásou betlémů a naladit se na nejkrásnější svátky roku. Přijďte otevřít svá srdce, vnímat biblický příběh a rozjímat nad jeho krásou. Přejeme všem krásné a požehnané svátky Vánoční v klidu a pohodě strávené se svými blízkými. A zkusme lépe vnímat biblický příběh a tím i nasávat sváteční lásku a něhu do svých srdcí. Adresa: BETLÉMY U ŠEDINŮ, U Stadionu 356, Bechyně; kontaktní osoba: Libor Šedina, tel.: 721 006 393.

Naše rodina řezbářů vždy v době adventní dává návštěvníkům možnost obdivovat řadu krásných vánočních betlémů. Moji předkové (i já) betlémy nejen vytvářeli pro sakrální prostory (kostely, chrámy, baziliky i venkovské kostelíky), ale po generace také vytvářeli vlastní soukromou sbírku betlémů od různých tvůrců. Mezi nejrozsáhlejší vánoční betlémy naší rodinné sbírky patří BLATSKÝ BETLÉM a ŠEDINŮV BECHYŇSKÝ POHYBLIVÝ BETLÉM. Oba tyto betlémy jsou svým ztvárněním monumentální a svým rozsahem velkolepé. Na naše české poměry jsou výjimečné. Jejich výjimečnost spočívá v jejich uměleckém pojetí času. Oba výše uvedené betlémy budou k vidění na naší letošní výstavě, a doplní je spousta dalších betlémů z naší sbírky. V tomto článku bych rád blíže představil první ze zmiňovaných betlémů. O druhém, rozsáhlém „Šedinově bechyňském pohyblivém betlému“, který je nesmírně zajímavý nejen svou statickou částí, ale především svou mechanikou, se podrobně dozvíte někdy příště.

Blatský betlém

Detail nejdůležitější scény Blatského betlému; Foto: Archiv rodiny Šedinů

Již sám název napovídá, že betlém je situován do krásného a malebného území soběslavských blat. Jedná se o plně vyřezávaný betlém v přírodní barvě, jehož historie se začala psát před mnoha lety. Betlém postupně vyřezával můj otec Karel v naší rodinné historické dílně. Betlém tvořil po dobu celkem 26 let. Rozsah díla nemá v historii českého betlémářství obdoby: v plné rozloze zabírá betlém na délku 22 metrů. Z hlediska omezeného prostoru ale každým rokem stavíme jen jeho část.
Autor rozdělil Blatský betlém na hlavní část a další čtyři na sebe navazujících částí, které představují čtvero ročních období. Ústřední část ztvárňuje biblické pojetí betlému se svatou rodinou, Ježíškem v jesličkách a s darovníky přicházejícími se poklonit malému Ježíškovi. Přicházejí se poklonit i tři mudrcové z dálného východu. Jejich adorace nám ukazuje, jak je hluboký význam narození Božího dítěte pro lidstvo samé. V dálce jsou vidět pasoucí se stáda oveček pod dohledem pastýřů. To vše je osazeno do přenádherné betlémské krajiny.
Toto betlémské pojetí Vánoc přechází postupně do líbezného pojetí ročního cyklu lidského života zasazeného do malebného jihočeského venkova z období konce 19. století. Betlém je rozdělen do čtyř ročních období. Každá část ztvárňuje jiné období roku a mapuje veškeré zvyky, tradice a práce, které se v konkrétním období roku objevovaly.

***

KDY SE MÁ STAVĚT BETLÉM?

Podle dávných tradic se v naší rodině začíná se stavbou vánočního betlému vždy 8. prosince. Tento den není určen jen tak nahodile. V tento den se slaví Panna Maria, počatá bez poskvrny prvotního hříchu (Immaculata). Církev vidí v Panně Marii ženu předpověděnou v ráji. Bůh ji vyvolil za matku Vykupitele lidstva, a proto ji už od okamžiku jejího početí uchránil od poskvrny prvotního hříchu.
Stavba betlému podle dávných tradic vrcholí přesně o půlnoci 24. prosince vložením Ježíška do předem připravených jesliček. Další den (25. prosince) – na den Slavnosti narození Páně, je tak betlém rozjasněn překypující krásou, vždyť sám Pán se nám narodil.
Betlém je jako živý příběh, který povstává z písma Svatého. Betlém je nejen prvkem naší kultury a umění, ale především znamením víry v Boha, který přišel do Betléma „přebývat mezi námi“. Betlém se dotýká našich srdcí a umožňuje nám navzdory době, která od této události uplynula, vstupovat do tohoto příběhu spásy jako současníci události, která je stále živá a reálná. 

***

VÝZVA

Stále se občas setkávám se špatným zacházením se staršími („opotřebovanými“, „vysloužilými“) papírovými, dřevěnými či keramickými betlémy. Takové betlémy většinou skončí někde u popelnic a tím i na skládkách.  Krvácí mi srdce, když to vidím. Někdy se setkávám i s tím, že starší lidé mají ke svému betlému srdečně vřelý vztah, ale nemají již síly ho stavět a mladí lidé v rodinách o něj nejeví zájem. Proto žádám veřejnost v případě, že betlém v rodině již nestavějí nebo nechtějí stavět, nebo je již ve špatném technickém stavu a není možné jej stavět, kontaktujte nás na tel. 721 006 393. Rádi přijmeme takový betlém do naší rozsáhlé sbírky. A navrátíme mu zaniklý lesk a slávu tím, že bude vystavován na výstavách. Tak dáme starému betlému druhou šanci na život. Navíc tím uděláte šťastnými další návštěvníky vánočních výstav betlémů. Děkuji. Libor Šedina

 Text: Libor Šedina, řezbář – betlémář
Foto: Archiv rodiny Šedinů

Jeden z betlémů ze sbírky rodiny Šedinů; Foto: Archiv rodiny Šedinů

Jeden z betlémů ze sbírky rodiny Šedinů; Foto: Archiv rodiny Šedinů

Jeden z betlémů ze sbírky rodiny Šedinů; Foto: Archiv rodiny Šedinů

Jeden z betlémů ze sbírky rodiny Šedinů; Foto: Archiv rodiny Šedinů