Pomáháme uprchlíkům v diecézi: ubytování, vzdělávání i materiální pomoc
Diecézní charita České Budějovice, jejímž zřizovatelem je Biskupství českobudějovické, je hlavní organizační složkou pro koordinaci pomoci Ukrajině v českobudějovické diecézi. Do pomoci se zapojuje i Biskupské gymnázium J. N. Neumanna a církevní základní škola v Č. Budějovicích.
Velmi akutním problémem se nyní stává zajištění ubytování pro stále rostoucí počet uprchlíků. V tom je diecézní Charita velmi aktivní. „Společně s naším zřizovatelem – Biskupstvím českobudějovickým, jednotlivými farnostmi a věřícími se snažíme zajistit pro uprchlíky ubytování. Napojení Charity na církev nám pomáhá vytvářet pro Ukrajince přátelské zázemí a tím posilovat jejich pocit přijetí a nového dočasného domova. Kromě finanční či materiální pomoci tedy poskytujeme i krizovou intervenci a duchovní podporu,“ říká Jiří Kohout, ředitel Diecézní charity České Budějovice. „Stále hledáme v církevních objektech další možnosti pro ubytování uprchlíků. Ve většině případů bude ale nutné doplnit vybavení bytů nebo provést různé technické úpravy, což zabere nějaký čas,“ dodává Jiří Kohout. Také se stále hlásí soukromé subjekty nebo lidé mimo církev.
Včera (22. března) evidovala Diecézní charita celkem 137 nabídek (adres) k ubytování s celkovou kapacitou 700 lůžek. Z toho se v církevních objektech nacházelo 176 lůžek a v soukromých objektech 524 lůžek. Z nich bylo obsazeno 54 míst (adres), kde bylo ubytováno celkem 275 lidí: z toho bylo 116 lůžek v 15 církevních objektech (například fara Dobrá Voda u Českých Budějovic, klášter Sester Nejsvětější svátosti České Budějovice, fara Kardašova Řečice, fara Lhenice), 28 lůžek v 5 necírkevních objektech (obec Srubec a 4 penziony) a také 131 lůžek v domácnostech.
Diecézní charita Č. Budějovice poskytuje uprchlíkům i řadu dalších služeb:
- velmi úzce spolupracuje s Jihočeským krajem, konkrétně s Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině (KACPU). Kromě jiného zajišťují dobrovolníci z Charity přímo v areálu KACPU péči o děti v dětském koutku, V KACPU zajišťuje Charita i koordinaci uprchlíků – přes den tam pracují zaměstnanci z místních Charit v celé diecézi a přes noc dobrovolníci.
- Poradna pro cizince a migranty v Kanovnické ulici v Českých Budějovicích, která je telefonicky dostupná i o víkendu
- kurzy češtiny v budově Diecézní charity – jsou zdarma, Ukrajinci se na ně přihlašují v Poradně pro cizince a migranty. Z důvodu velkého zájmu byla rozšířena jejich kapacita. V pátek 18. března bylo do těchto kurzů přihlášeno 54 dospělých a 10 dětí.
- Kontaktní místo pro uprchlíky (umístěné přímo v centru města) – lidé si zde mohou vyzvednout základní potravinovou pomoc, k dispozici je i nějaké oblečení. V kanceláři jsou dobrovolníci, kteří mluví ukrajinsky nebo rusky. Pomáhají vyplnit různé formuláře, poradí v různých záležitostech, poskytnou důležité kontakty atd.
- ve všech místních Charitách po celé diecézi pracují humanitární pracovníci a ukrajinsky hovořící dobrovolníci, kteří řeší konkrétní pomoc uprchlíkům na lokální úrovni
Pomáhá také Biskupské gymnázium J. N. Neumanna a základní církevní škola:
- v pondělí 21. března byla otevřena „adaptační třídu“ pro ukrajinské děti – dnes je tam přes 20 ve věku první a druhé třídy základní školy. S výukou a začleněním do české společnosti bude dětem pomáhat zkušený tým složený z jak českých, tak ukrajinských vyučujících.
- zajišťuje jazykové kurzy češtiny – nyní asi 30 lidí
- ve spolupráci s Diecézní charitou poskytuje studenty, kteří jako dobrovolníci dělají uprchlíkům v případě potřeby „průvodce“ po městě – seznamují je s místními podmínkami, pomáhají jim najít úřady a další instituce, poradí jim v běžných praktických záležitostech