Oprava kostela sv. Prokopa a sv. Jana Křtitele

29.08.2024 Petr SAMEC

V pátek 12. srpna 2024 byla zahájena rozsáhlá oprava kostela sv. Prokopa a sv. Jana Křtitele v Českých Budějovicích. Po dobu oprav bude pro veřejnost zcela uzavřen celý areál i hřbitov a v kostele se nebudou konat bohoslužby. Fotografie najdete ZDE.

Foto: Petr Samec

Projekt rekonstrukce zahrnuje obnovu vnějších fasád včetně kamenných prvků, odvodnění kostela a věže a opravu střech včetně krovů a klempířských prvků. V interiéru proběhne kompletní oprava elektroinstalace, oprava omítek, restaurování fresek (pocházejících z 15. století, z nichž některé překryté v pozdějším období renesance) a obnova kamenných prvků (především žebroví klenby). V presbytáři budou zrekonstruovány původně barevné okenní vitráže podle původních předloh. V lodi budou stávající vitráže ze 70. let 20. století pouze restaurovány.
Ohradní zdi a bývalého hřbitova se práce netýkají.
Celková hodnota projektu je 30,5 mil. Kč, z toho 95 % poskytne Integrovaný regionální program IROP (Integrated Territorial Investments – ITI). Projekt by měl být dokončen do 31. 12. 2025.

Historie kostela
Kostel sv. Prokopa a sv. Jana Křtitele je nejstarším kostelem ve městě České Budějovice. Byl postaven ještě před založením samotného královského města někdy v první polovině 13. století pro osadu Budivojovice. Až do 2. poloviny 14. stol. byl také farním kostelem pro celé město České Budějovice.
Kostel je jednolodní, přestavěný pozdně goticky kolem roku 1461. Presbytář má pravoúhlý závěr a na jeho severní straně je sakristie. Stropy kostela jsou klenuté, presbytář a sakristie mají křížovou klenbu s žebry posazenými na konzolách; loď byla původně plochostropá, ale druhotně byla vložena síťová klenba zaklenutá na přizděné vnitřní pilíře (v půdním prostoru nad klenbami je dosud patrná původní interiérová omítka). Pod kruchtou jsou náhrobní kameny ze 16. století. Na věži jsou umístěné dva nejstarší budějovické zvony z let 1546 (Sv. Jan a Prokop) a 1548 (Sv. Jan Křtitel).
V sedmdesátých letech 19. století proběhla regotizace chrámu.
Poslední úpravy proběhly v sedmdesátých letech 20. století, kdy byl celý interiér tzv. „očištěn“ od ne příliš hodnotného mobiliáře, čímž vynikla starobylá architektura chrámu.

Staroměstský hřbitov
Hřbitov kolem kostela se využíval od založení kostela až do roku 1889 a je na něm pohřbeno mnoho generací obyvatel města České Budějovice, včetně šlechticů a měšťanů a také čtyř českobudějovických biskupů (Jan Prokop Schaaffgotsche, Arnošt Konstantin Růžička, Josef Ondřej Lindauer a Jan Valerián Jirsík). Poslední pohřeb se zde konal 23. dubna 1889.

Text a foto: Petr Samec