Farníci z Božejova a Libkovy Vody navštívili Arcibiskupský palác v Praze

24. 8.2024, Arcibiskupský palác, Praha, Autor: P. Karol Gottschalk Lovaš

Měli možnost nahlédnout do prostor, které jsou jinak veřejnosti nepřístupné. A tak zhlédli kromě jiného obrazy Petra Brandla, Antonína Machka, Josefa Ženíška nebo práce Josefa Václava Myslbeka.
V období komunismu zde sídlila StB. Naproti byla totiž švýcarská ambasáda. V této budově do své emigrace bydlel disident Pavel Kohout. Z prostor střechy jsme obdivovali výhledy na město. A v interiéru zase arcibiskupskou kapli – jediné místo, kde nebyly namontované v době komunismu odposlechy. I přesto kardinál Tomášek sděloval důležité věci nejraději v zahradě nebo při zapnutém tranzistoru.
V přijímacích salonech zaujmou zdobné gobelíny utkané v Paříži v letech 1752–1758. Marie Terezie je dostala jako dar od francouzského krále a darovala je svému oblíbenému arcibiskupovi Antonínu Petru Příchovskému.
V paláci také točil Miloš Forman slavného Amadea. Zůstaly zde po něm přemalované barokní židle. Z československé filmové produkce stojí za zmínku F. L. Věk nebo Panna a Netvor. Krátce před svou smrtí byl na filmování posledně jmenovaného snímku zavzpomínat baletní mistr Vlastimil Harapes. Ve filmu Panna a netvor zazářil po boku slovenské herečky Zdeny Studenkové.

Text a foto: P. Karol Gottschalk Lovaš