Biskup Vlastimil Kročil: Neokatechumenátní spiritualita promlouvá i k dnešní společnosti

18.07.2018 Miroslav Bína

Nové prostory pro diecézní misijní seminář Redemptoris Mater požehnal v Českých Budějovicích před pár dny biskup Vlastimil Kročil. Na kněžství se v něm připravují muži z několika zemí v duchu spirituality Neokatechumenátní cesty, která klade důraz na vnitřní obrácení a obnovu křestních slibů. Otec biskup k tématu poskytl pro Katolický týdeník rozhovor. Přinášíme plnou verzi.

Otec biskup Vlastimil Kročil požehnal prostory semináře Redemptoris Mater; Snímek M. Bína / BCB

Seminář jste zřídil už loni na podzim, nyní už sídlí i v odpovídajích prostorech ve čtvrti Suché Vrbné. Kdo v něm studuje?

Prozatím je to šest mladých mužů z Itálie, Španělska, Polska a Chorvatska. Postupně by měli přicházet i další, plná kapacita je kolem patnáct studentů.

Odkud jsou?

Přicházejí z rodin a společnství Neokatechumenátní cesty, kde rozpoznávají své povolání. Těchto společenství na celém světě existuje 22 300. Postupem času bylo potřeba, aby vznikly i semináře, kde kromě klasické formace budou moci žít také tuto spiritualitu. Proto vznikly po celém světě semináře Redemptoris Mater. U nás ještě neexistoval, ale v okolních zemích už ano, a proto jsem se rozhodl ho zřídit i v mé diecézi.

Je vám tato spiritualita blízká?

Je mi velmi blízká. S tímto charismatem, jedním z plodů II. vatikánského koncilu, jsem se setkal už během svých studií v Římě. Jsem přesvědčen, že má co říci i dnešní společnosti, a proto jsem se už dříve rozhodl, že se ji budu snažit uvádět v život ve svých farnostech a nyní i ve své diecézi.

Jak hledáte konkrétní bohoslovce?

Na to existuje určitý systém. Chlapci, kteří by chtěli vstoupit do semináře, se přihlásí a pak následuje v Itálii společná duchovní obnova. Během ní se definitivně rozhodují, zda na tuto duchovní cestu nastoupí. Pak jsou losováni do jednotlivých seminářů ve světě. Mezinárodní tým zodpovědný za Neokatechumenátní cestu se nakonec každého zeptá, zda vybrané místo přijímá. Pokud řekne ano, od října tam nastoupí.

Prošli těmito semináři už i nějací Češi?

Ano, například současný rektor našeho budějovického semináře Redemptoris Mater P. Zdeněk Gibiec jím prošel v Římě, spirituál semináře studoval v Cordóbě, další kněz působící v naší diecézi studoval v Berlíně a jiný zase v semináři ve Varšavě.

V čem je jejich formace jiná než u ostatních bohoslovců?

Neokatechumenátní formaci prožívají přímo v semináři, filozofická a teologická příprava probíhá na zdejší teologické fakultě. Jeden z důležitých momentů formace je i každodenní velmi intenzivní rozjímání nad Písmem. Zároveň už během formace dojíždějí do rodin a společenství Neokatechumenátní cesty, která jsou poblíž Českých Budějovic, aby už během studia mohli poznávat, jak tato společenství žijí. Jednou by měli tyto komunity zakládat a sami vést. Součástí formace je i přímá misijní zkušenost. Během studia tedy odcházejí do misií a to většinou na dva roky.

Před jáhenským či kněžským svěcením se zároveň koná velké skrutinium, kde kandidáti musejí prokázat, že jsou na tuto službu připraveni. Má to formu setkání, kdy dotyční hovoří o svém duchovním životě. A pokud ještě nejsou dostatečně připraveni, mohou ve formaci pokračovat.

Z jakých zdrojů byla oprava semináře realizována?

Jsem velmi rád, že nám Bůh při tomto požehnaném díle pomáhal, neboť jsme na stavební úpravy semináře získali finanční prostředky ze dvou dědických řízení, která nám pokryla veškeré náklady spojené s rekonstrukcí nových prostor semináře. Věřím, že toto Boží dílo přinese v budoucnu mnoho dobrých plodů pro celou naší diecézi.

 

Fotogalerie: Inaugurace semináře Redemptoris Mater

Čtěte také: V diecézním semináři se připravují první bohoslovci

Přiložené soubory